DO NARAVNO LEPIH LAS Z RASTLINSKIMI BARVAMI

DO NARAVNO LEPIH LAS Z RASTLINSKIMI BARVAMI

NARAVNO LEPI LASJE

Kategorija: EKO NEGA LAS IN KOŽE

Čeprav si večina med nami barva lase, se redko sprašujemo o učinkih, ki jih imajo strupi v barvah na naše telo. »Lasje so živ, vitalen organ,« opozarja lastnica in vodja prvega ekološkega frizerskega salona v Sloveniji Mirjam M. Korez in dodaja, da je z njimi tako treba tudi ravnati.
Z leti vedno več las, sijoči, zdravi in živi lase ter zdravo lasišče brez luskavice, prhljaja in prekomernega maščenja – le kdo si tega ne bi želel? A kemično barvanje, v nasprotju z rastlinskim, teh rezultatov ne le ne omogoča, pač pa jih celo preprečuje. »S kemičnim barvanjem permanentno poškodujemo lasno strukturo, tako povrhnjico kot skorjo s pigmentnimi celicami. Po kemičnem barvanju lasje niso več živi in ne opravljajo več svoje funkcije zaradi mehanske poškodbe. Po drugi strani pa z vsakim barvanjem vnesemo v telo veliko škodljivih kemikalij, četudi delamo le pramene,« opozarja Mirjam M. Korez, univ. dipl. biologinja, iz Ekološkega frizerskega in lepotilnega salona Živa Center. »V Živa centru je pri prvem obisku vedno vključeno enourno svetovanje, kjer strankam svetujemo in razložimo zakaj so lasje pomemben organ, čemu služijo in zakaj jih ne moremo obravnavati le kot pričesko,« dodaja.
Škodljive kemične barve
Vse kar damo na lasišče, se namreč takoj absorbira v krvni obtok, v kemičnih barvah pa je veliko zdravju škodljivih sestavin, številne med njimi – denimo amonjak, peroksid, amonijeve soli, azo barvila, formaldehid, natrijev resorcin in svinčev acetat – so celo rakotvorne, opozarja strokovnjakinja. Nasprotno so rastline, ki jih najdemo v ratslinskih barvah za lase, mešanica zdravilnih zelišč, mnoge od njih se uporabljajo za ajurvedsko zdravljenje. Ta zelišča izjemno dobro vplivajo na lasišče in obložijo in zaščitijo lase z barvno glazuro. Ne poškodujejo lasne povrhnjice, kot tudi ne skorje las, saj ostanejo pigmentne celice nedotaknjene. »Lasje so po rastlinskem barvanju sijoči, zdravi in živi. Se ne lomijo, ne izpadajo, se ne cepijo, lasišče pa ostaja zdravo.«
Odtenek je odvisen od narave
Barvanje z rastlinskimi barvami traja od 40 min do treh ur – čas je odvisen od osnovnega in želenega odtenka. »Zelo hitro so pobarvane gospe, ki nimajo veliko sivih las, ne glede na želen barvni odtenek. Stranke s precej sivine, ki imajo rade blond, barkrene in rdeče odtenke so pobarvane prav tako v približno eni uri. Najdlje pa so pri nas temnolaske oziroma črnolaske, ki so že pretežno sive« pojasjuje sogovornica. Z rastlinskimi barvami lahko delamo pramene ali tehniko ombre, ne moremo pa izbirati med celotno paleto barvnih odtenkov. »Naravna rjavolaska, ki nima sivih las ne more biti blond. So pa lahko blond vse stranke, ki so bile v mladosti svetlolase ali so pa so jih že prekrili sivi lasje. Tudi originalna temnolaska s pretežno sivimi lasmi lahko postane svetlolasa. Naše stranke so torej blondinke, rdečelaske, brinetke in črnolaske v vseh možnih barvnih odtenkih.«
Rastlinske barve zdržijo dlje
Rastlinska barva je po tretjem do četrtem zaporednem nanosu bolj obstojna kot kemična barva, pravi sogovornica, ki vsem, ki se barvajo z rastlinskimi barvami svetuje, da uporabljajo tudi posebno nego za lase. »Lase, pobarvane z rastlinskimi barvami, negujemo z ekološkimi certificiranimi zeliščnimi šamponi, regeneratorji in ekološkimi izdelki za oblikovanje las: geli, pene, lak, fluidi, serumi, suhimi olji. Vsi izdelki so na osnovi rastlin, kot so bambus, med, pivo, kokosovo olje, arganovo olje, shikakai itd. Lasišče in lase pred vsakim umivanjem redno oljimo z ajurvedskimi olji, saj tako kot domači vrt potrebuje dobro »gnojenje«, živi lasje pa so »naraven material«, ki ga je potrebno negovati, da se ne izsuši. Namesto plastičnih je bolje uporabljati trajnostne lesene glavnike in krtače, ki ne povzročajo statične elektrike, torej mehansko ne poškodujejo las. Les je tudi naravni baktericid, torej je bolj čist od plastike in vsekakor bolj ekološki.«

Suzy, 26.7.2019, Ajda Janovsky